Semináře 73. loutkářské Chrudimi

Festival Loutkářská Chrudim

Semináře 73. loutkářské Chrudimi

Semináře loutkářské Chrudimi

Semináře se uskuteční od soboty 29. června do středy 3. července 2024 v rámci 73. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v pátek 28. června 2024 v odpoledních hodinách. V podvečer 28. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektory a inspirativní program. Ve čtvrtek 4. července se uskuteční výstupy ze seminářů (pokud budou realizovány).

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborových seminářích o viděných inscenacích hlavního programu, které se konají za účasti lektorského sboru odpoledne nebo ve večerních hodinách.

Není-li uvedeno jinak jsou semináře určeny dospělým a mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, který uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 21. června 2024 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány, a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární divácké řady 2024

A – červení: semináře – bude upřesněno
B – modří: semináře – bude upřesněno
C – žlutí: semináře – bude upřesněno

Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné divácké skupiny, napište na e-mail loutkarska.chrudim@gmail.com.

Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete ke stažení zde >>> (zatím připravujeme)
Změna semináře vyhrazena!

Ceny seminářů a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:
Seminář základní cena = 1 900 Kč
Seminář RA a RB = cena 2 700 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 1000 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.

Doplňkové služby:
Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
ve vlastním spacáku v tělocvičně – 100 Kč/noc
na internátu – 430 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu zemědělské školy)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 1490 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru ve výdejně v Chrudimské besedě (MED), není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 2450 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu za Divadlem Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 1900 + 0 + 1 490 = 3 390 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 1900 + 2580 + 1490 = 5 970 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 1900 + 2580 + 2450 = 6 930 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 2700 + 1490 + 1490 = 5 680 Kč bez ubytování

Elektronická přihláška do semináře

ELEKTRONICKÁ PŘIHLÁŠKA DO SEMINÁŘE

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude automaticky po registraci odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.
Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna seminářů vyhrazena!
Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na e-mail loutkarska.chrudim@gmail.com.
Děkujeme Vám.


Semináře pro dospělé

A • ANIMOVANÝ FILM

Na semináři si vyzkoušíte základní techniky klasické stop motion animace a vytvoříte si vlastní autorský filmový mikropříběh. Rozkreslíte si vlastní storyboard, připravíte si vlastní pozadí i loutky, zkusíte si jednotlivé způsoby animace: objektovou, loutkovou, ploškovou i kreslenou. Ukážeme vám, jak vdechnout život nejrůznějším předmětům, jak rozhýbat obrázek, jak pracovat se střihovou skladbou a seznámíme vás se základy filmové řeči. Předešlé zkušenosti s animovanou tvorbou ani fotografováním nejsou podmínkou. Technické vybavení je součástí semináře.

Lektorky: Kateřina Knappová – absolventka DAMU/FAMU, scénáristka, režisérka, zakladatelka Ateliéru Aniděti, lektorka workshopů a kroužků animovaného filmu. Šárka Sklenářová – absolventka FAMU, filmová střihačka.


F • EXPERIMENTELLE ELEKTRISCHE AUFNAHMEGERÄTE ORCHESTER LCH

Pokus o vytvoření hudebního plánu ke komiksu Thomase Otta „La Foret“, formou aplikace terénních nahrávek z elektronických záznamových zařízení do jednotlivých situací z obrazů předlohy výše zmíněné.

EXPERIMENT-ální hudebně-zvuková kompozice, která kromě nutnosti vlastnit chytrý telefon, nebo jiné zařízení, jenž je schopné zaznamenat zvuk a poté jej reprodukovat, nebo laptop, a pokud možno i nějaké to nástrojové kombo, vyžaduje ponejvíce chuť podívati se na vytváření „scénické“ hudby jinýma ušima a z jiného úhlu poslechu a býti otevřen/a/o věcem možná lehce netradičního rázu.

Lektor: Filip Homola – režisér, herec a hudebník. Více než dvacet let působí v Naivním divadle Liberec. Za inscenaci Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých získal Cenu divadelních novin za tvůrčí počin sezony 2016/17 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. V roce 2017 byl nominován na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší hudba.


H • „ŘEČ JE PRAMENEM NEDOROZUMĚNÍ.“ – Antoine de Saint-Exupéry

Seminář si zvolí ti, kteří chtějí mluvit spontánní, srozumitelnou a tvořivou energií svého přirozeného hlasu. Budeme procházet kreativními fonačními, artikulačními, respiračními a rezonančními cvičeními. Samozřejmě nebude chybět ani prostor pro improvizaci, vlastní tvorbu a řízenou rozpravu se zpětnou vazbou.

Lektor: Martina Ema Gasparovič – herečka a pedagožka jevištní mluvy na Katedře činoherního divadla DAMU


K • KUDY K PŘÍBĚHU (seminář naplněn)

Dramaturgicko-režijní seminář

Práce s námětem a příběhem od výběru přes přípravu dramaturgicko-režijního konceptu, volbu vhodných divadelních prostředků až k práci s jednoduchými loutkami či objekty a případně až k výslednému divadelnímu tvaru. Seminaristé si mohou připravit krátký a jednoduchý příběh, který je zaujal – z rodinné nebo regionální historie, oblíbenou literární předlohu apod. Není to ale podmínkou, lektoři budou mít vlastní náměty a materiály a práce v semináři se bude odvíjet podle složení a specifik dané skupiny.

Lektoři: režisér Tomsa Legierski a dramaturgyně Petra Kosová působí společně od roku 2020 v plzeňském Divadle Alfa. Jejich první spolupráce se datuje do roku 2018, kdy vznikla Alfa farma, inscenace na motivy předlohy G. Orwella. Od té doby připravili v Alfě řadu pohádek a také autorskou inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou, která získala řadu ocenění. V rámci evropského projektu Connect-Up! nastudovali inscenaci The Simulator pro polské divadlo v Bialystoku a inscenaci Staré pověsti neratovské s mentálně znevýhodněnými lidmi a profesionálními herci v Neratově v Orlických horách.


L • LOUTKOVÉ DIVADLO STÁLE SE MNOU

Seminář pro 6 dětí od 13 let a 6 dospělých (nejlépe pokud děti a dospělí nebudou rodinnými příslušníky)

Pojďme se pokusit vytvořit malé inscenace, ukryté ve věcech, které máme stále s sebou. Je vzrušující překvapit tím, kde všude se může divadlo ukrývat, odkud se dá vytáhnout. A samozřejmě, že i zahrát.

Lektor: Vít Brukner – herec, hudebník, režisér a výtvarník, člen souboru Buchty a loutky.


R • DŘEVO – LOUTKA – DIVADLO

Dřevo a loutky k sobě patří od nepaměti… a loutky a divadlo, jak by smet. Jen použití loutek v divadelním prostředí se pomalu mění. Pojďme společně pozorovat, kde a za jakých okolností loutka ožívá a jak důležité je prostředí a scénografie pro její vyprávění. U našeho diskutování ovšem budeme řezat… řezat do lipového dřeva ostrými dláty. Budeme tvořit z odřezů, ve kterých můžeme najít loutky, rekvizity, scénu a kdo ví? Třeba i nějaký příběh… Těším se na vás a vaši fantazii.

Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…


S • STORYTELLING – ŘEMESLO VYPRAVĚČŮ

Vypravěčství je dědečkem všem myslitelným podobám umění, dramatického se to týká o tři fousy víc. Otázka, je-li loutkoherec vypravěčem či ne, je úplně zbytečná. Je jím. Svými nástroji, postupy, svým způsobem zkrátka VYPRÁVÍ PŘÍBĚH. Během semináře se podíváme na vybrané vypravěčské dovednosti, postupy, techniky, … bez kterých se vypravěč, i ten, co vypráví s loutkou, neobejde.
– Co je to za roli ten vypravěč na jevišti?
– Jak se vypořádat s tématem „práce se skupinou“ diváků?
– O čem to vlastně vyprávíme?
– Co je vypravěčova hlavní práce?
– Kdy a proč budou chtít „lidi“ dávat pozor?
– Co to vidím, když se dívám?
To budou hlavní otázky pro naše cvičení a vlastní pokusy s řemeslem vypravěčů. Kromě toho budeme, samo sebou, vyprávět a poslouchat příběhy. Skutečné, skutečné jen napůl i ty z říše fantazie.
A ještě něco. Něco zvláštního. V našich setkáních budeme, mimo jiné, směřovat k odvážnému experimentu – vytvoření nehmotné loutky. Doufejme v zdar a objevy!
S sebou pohodlné oblečení pro cvičení spojená s pohybem.

Lektor: Martin Hak – vypravěč příběhů. Vypráví v knihovnách, ve školách, v divadlech, na festivalech, veřejných i soukromých akcích. Vybrané dovednosti vypravěčského řemesla učí zájemce z nejrůznějších oborů už více než 20 let.


T • OPĚT LOUTKY, LOUTKY A ZASE LOUTKY…

V semináři budeme diskutovat o všem možném okolo loutek, jejich použití v inscenacích a technikách jejich ovládání. Vše se bude odvíjet od zájmu seminaristů. Zároveň se stejně jako v loňském ročníku pokusíme získat do diskuze i nějakou osobnost z loutkářského světa a také vám možná připravíme i nějaké malé překvapení…

Lektor: Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a předseda SAL SČDO. Seminář doplní svojí přítomností další pozvaní lektoři.


X • DISKUSNÍ SEMINÁŘ ANEB SEMINÁŘ PRO TY, KTEŘÍ SI NEVYBEROU (seminář naplněn)

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenací, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.
Seminář začíná až v neděli 30. 6. 2024

Lektor: Jakub Vašíček – umělecký šéf a režisér Divadla DRAK v Hradci Králové.


Z • LOUTKÁŘSKÁ KONZERVATOŘ

Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis možný pouze pro frekventanty celoročního kurzu Loutkářské konzervatoře.

Lektoři: Peter Varga – vystudoval loutkářskou katedru DAMU, v roce 2002 založil (spolu s Ivanou Lokajovou) divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku, hostuje jako herec v Divadle V Dlouhé.
Lenka Veliká – vystudovala loutkářskou katedru DAMU, kde v současné době vyučuje jevištní mluvu, byla v angažná například v Divadle Rozmanitostí Most nebo v Dejvickém divadle.


Semináře pro děti a mládež

RA • NAŠE RODINNÉ LOUTKOVÉ STŘÍBRO (seminář naplněn)

Rodinný seminář pro děti od 3 do 6 let s doprovodem.

Vyrobíme si malá rodinná loutková divadla, která můžeme vzít kdykoli kamkoli. Dodáme k nim patřičně malé i velké loutky, které pobaví malé i velké diváky. Nazkoušíme drobné humorné kousky, kterými potěšíme rozmanité publikum od Chrudimi přes Hamburk až do Buenos Aires a možná ještě dál.
Čeká nás jednoduchá výroba malých přenosných loutkových divadel z různých krabic (krabice od bot, banánovky, krabičky od sirek apod.) – výsledné divadlo se může postavit na stůl nebo pověsit na tělo. K tomu vyrobíme příslušné jednoduché loutky – plošňáčky na tyčce, ponožkové maňásky, zeleninové hrdiny, magnetické loutky atd. Inspirujeme se jednoduchými pohádkami nebo příběhy (Červená Karkulka, Kvak a Žbluňk aj.) a nazkoušíme drobná představení (5-10 minut), která závěrečný den zahrajeme loutkychtivým divákům.
S sebou si vezměte krabice (ideálně od bot i s víkem či jiné – různé velikosti) a neutrální tmavé oblečení.

Lektoři: Barbora Čechová – scénografka, řezbářka, ilustrátorka (absolventka DAMU). Aktivně tvoří loutkové divadlo pro děti ve spolupráci s Jirkou Jelínkem. Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista


RB • ZLATOVLÁSKA (seminář naplněn)

Rodinný seminář pro děti od 4 do 8 let s doprovodem.

Zveme vás na pětidenní divadelně-loutkově-výtvarnou bojovku na motivy známé pohádky O Zlatovlásce. Rodinný seminář vede rodina Bělohlávkových (Mirka – loutkoherečka, Kamil – scénograf, Barborka – naše PR oddělení). Můžete se těšit na výrobu loutek, výtvarné hrátky a bojovky v krásném Chrudimském parku. Podaří se Jiříkovi nalézt Zlatovlasou pannu? Obsahuje Chrudimka živou či mrtvou vodu? A co na to krkavci…? Přidejte se k nám a společně vyrazme na dobrodružnou výpravu!

Lektoři: Mirka Bělohlávková, loutkoherečka v Naivním divadle Liberec, a Kamil Bělohlávek, režisér, scénograf a hudebník loutkového a alternativního divadla, jeden ze zakladatelů Divadla Dno, spolupracoval se Studiem DAMÚZA, Divadlem DRAK či Naivním divadlem.


DA • HERBÁŘ OBLUDEK

Seminář pro děti od 7 do 9 let 

Nevěřit na víly je to samé, jako nevěřit na zebry. Víly sice ještě nikdo pořádně nepopsal a neprozkoumal, ale to neznamená, že neexistují! Jak ale žijí? Jaká staví hnízda? Jak se dorozumívají? Pojďme tato nenápadná a bázlivá stvoření najít, prostudovat a zaznamenat jejich podobu a zvyky do sešitu – herbáře, který si společně právě pro tuto příležitost vyrobíme! Svět je plný podivných bytostí, duchů a dušíčků, skřetů, skřítků a víl. Jen se po nich musíš pozorně dívat a dát jim najevo, že tebe se rozhodně nemusí bát.
Tvůrčí dílna pro všechny, kdo se rádi dívají, vymýšlí a zaznamenávají.

Lektor: Terezína Černohorská – výtvarnice, loutkářka a scénografka, expertka na lesní i městské víly a kouzelné bytosti.


DB  • POJĎ HRÁT DIVADLO!

Seminář pro děti od 10 do 13 let

Ahoj kluci a holky, taky si rádi hrajete? 
A co třeba na divadlo? …ale to není jen tak, budeme potřebovat: herce, loutky, režiséry, výtvarníky, muzikanty, dramatiky, kritiky …a na to všechno si zahrajeme. Pokud tě zajímá divadlo a chceš se o jeho podstatě dozvědět víc, pak jsi na správné adrese! Postupně prozkoumáme jednotlivé divadelní profese, vyrobíme si vlastní loutky a kdo ví, třeba nazkoušíme originální divadelní kus. 

Lektor: Tomáš Podrazil – absolvent herectví KALD DAMU, herec kladenského divadla Lampion, divadla Toymachine a studia Damúza. Lektor edu programu “Totalita rudá léta” na Vyšehradě.


DC • AU! AU, AUTENTICITA! 

Divadelní seminář pro mladé nadšence ve věku 14–19 let.

Autenticita nemusí vůbec bolet.  Jak být opravdový, nefalšovaný, skutečný, tedy autentický nejen na jevišti? A víme vůbec, jací jsme doopravdy? Jak se to pozná? Skrze divadelní improvizaci, hry a cvičení poznej sám sebe i sebe mezi ostatními…. 

Lektorky: Marcela Máchová – absolventka DAMU, loutkářka, herečka, performerka, zdravotní klaunka, improvizační čarodějka, umělecká architektka mechárií do interiéru. Dora Bouzková – absolventka KALD DAMU, loutkářka, režisérka, zakladatelka spolku Loutky bez hranic.