Semináře 73. loutkářské Chrudimi

Festival Loutkářská Chrudim

Semináře 73. loutkářské Chrudimi

Semináře loutkářské Chrudimi

Semináře se uskuteční od soboty 29. června do středy 3. července 2024 v rámci 73. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v pátek 28. června 2024 v odpoledních hodinách. V podvečer 28. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektory a inspirativní program. Ve čtvrtek 4. července se uskuteční výstupy ze seminářů (pokud budou realizovány).

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborových seminářích o viděných inscenacích hlavního programu, které se konají za účasti lektorského sboru odpoledne nebo ve večerních hodinách.

Není-li uvedeno jinak jsou semináře určeny dospělým a mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, který uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 21. června 2024 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány, a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární divácké řady 2024

A – červení: semináře – RA, DB, T, L, H
B – modří: semináře – RB, DC, R, K, F, Z
C – žlutí: semináře – DA, DB2, X, S, A

Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné divácké skupiny, napište na e-mail loutkarska.chrudim@gmail.com.

Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete ke stažení zde >>>
Změna semináře vyhrazena!

Ceny seminářů a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:
Seminář základní cena = 1 900 Kč
Seminář RA a RB = cena 2 700 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 1000 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.

Doplňkové služby:
Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
ve vlastním spacáku v tělocvičně – 100 Kč/noc
na internátu – 430 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu zemědělské školy)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 1490 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru ve výdejně v Chrudimské besedě (MED), není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 2450 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu za Divadlem Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 1900 + 0 + 1 490 = 3 390 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 1900 + 2580 + 1490 = 5 970 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 1900 + 2580 + 2450 = 6 930 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 2700 + 1490 + 1490 = 5 680 Kč bez ubytování

Elektronická přihláška do semináře

VŠECHNY SEMINÁŘE VYPRODÁNY

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude automaticky po registraci odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.
Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna seminářů vyhrazena!
Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na e-mail loutkarska.chrudim@gmail.com.
Děkujeme Vám.


Semináře pro dospělé

A • ANIMOVANÝ FILM

Na semináři si vyzkoušíte základní techniky klasické stop motion animace a vytvoříte si vlastní autorský filmový mikropříběh. Rozkreslíte si vlastní storyboard, připravíte si vlastní pozadí i loutky, zkusíte si jednotlivé způsoby animace: objektovou, loutkovou, ploškovou i kreslenou. Ukážeme vám, jak vdechnout život nejrůznějším předmětům, jak rozhýbat obrázek, jak pracovat se střihovou skladbou a seznámíme vás se základy filmové řeči. Předešlé zkušenosti s animovanou tvorbou ani fotografováním nejsou podmínkou. Technické vybavení je součástí semináře.

Lektorky: Kateřina Knappová – absolventka DAMU/FAMU, scénáristka, režisérka, zakladatelka Ateliéru Aniděti, lektorka workshopů a kroužků animovaného filmu. Šárka Sklenářová – absolventka FAMU, filmová střihačka.


F • EXPERIMENTELLE ELEKTRISCHE AUFNAHMEGERÄTE ORCHESTER LCH

Pokus o vytvoření hudebního plánu ke komiksu Thomase Otta „La Foret“, formou aplikace terénních nahrávek z elektronických záznamových zařízení do jednotlivých situací z obrazů předlohy výše zmíněné.

EXPERIMENT-ální hudebně-zvuková kompozice, která kromě nutnosti vlastnit chytrý telefon, nebo jiné zařízení, jenž je schopné zaznamenat zvuk a poté jej reprodukovat, nebo laptop, a pokud možno i nějaké to nástrojové kombo, vyžaduje ponejvíce chuť podívati se na vytváření „scénické“ hudby jinýma ušima a z jiného úhlu poslechu a býti otevřen/a/o věcem možná lehce netradičního rázu.

Lektor: Filip Homola – režisér, herec a hudebník. Více než dvacet let působí v Naivním divadle Liberec. Za inscenaci Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých získal Cenu divadelních novin za tvůrčí počin sezony 2016/17 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. V roce 2017 byl nominován na Cenu divadelní kritiky v kategorii Nejlepší hudba.


H • „ŘEČ JE PRAMENEM NEDOROZUMĚNÍ.“ – Antoine de Saint-Exupéry

Seminář si zvolí ti, kteří chtějí mluvit spontánní, srozumitelnou a tvořivou energií svého přirozeného hlasu. Budeme procházet kreativními fonačními, artikulačními, respiračními a rezonančními cvičeními. Samozřejmě nebude chybět ani prostor pro improvizaci, vlastní tvorbu a řízenou rozpravu se zpětnou vazbou.

Lektor: Martina Ema Gasparovič – herečka a pedagožka jevištní mluvy na Katedře činoherního divadla DAMU


K • KUDY K PŘÍBĚHU

Dramaturgicko-režijní seminář

Práce s námětem a příběhem od výběru přes přípravu dramaturgicko-režijního konceptu, volbu vhodných divadelních prostředků až k práci s jednoduchými loutkami či objekty a případně až k výslednému divadelnímu tvaru. Seminaristé si mohou připravit krátký a jednoduchý příběh, který je zaujal – z rodinné nebo regionální historie, oblíbenou literární předlohu apod. Není to ale podmínkou, lektoři budou mít vlastní náměty a materiály a práce v semináři se bude odvíjet podle složení a specifik dané skupiny.

Lektoři: režisér Tomsa Legierski a dramaturgyně Petra Kosová působí společně od roku 2020 v plzeňském Divadle Alfa. Jejich první spolupráce se datuje do roku 2018, kdy vznikla Alfa farma, inscenace na motivy předlohy G. Orwella. Od té doby připravili v Alfě řadu pohádek a také autorskou inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou, která získala řadu ocenění. V rámci evropského projektu Connect-Up! nastudovali inscenaci The Simulator pro polské divadlo v Bialystoku a inscenaci Staré pověsti neratovské s mentálně znevýhodněnými lidmi a profesionálními herci v Neratově v Orlických horách.


L • LOUTKOVÉ DIVADLO STÁLE SE MNOU

Seminář pro 6 dětí od 13 let a 6 dospělých (nejlépe pokud děti a dospělí nebudou rodinnými příslušníky)

Pojďme se pokusit vytvořit malé inscenace, ukryté ve věcech, které máme stále s sebou. Je vzrušující překvapit tím, kde všude se může divadlo ukrývat, odkud se dá vytáhnout. A samozřejmě, že i zahrát.

Lektor: Vít Brukner – herec, hudebník, režisér a výtvarník, člen souboru Buchty a loutky.


R • DŘEVO – LOUTKA – DIVADLO

Dřevo a loutky k sobě patří od nepaměti… a loutky a divadlo, jak by smet. Jen použití loutek v divadelním prostředí se pomalu mění. Pojďme společně pozorovat, kde a za jakých okolností loutka ožívá a jak důležité je prostředí a scénografie pro její vyprávění. U našeho diskutování ovšem budeme řezat… řezat do lipového dřeva ostrými dláty. Budeme tvořit z odřezů, ve kterých můžeme najít loutky, rekvizity, scénu a kdo ví? Třeba i nějaký příběh… Těším se na vás a vaši fantazii.

Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…


S • STORYTELLING – ŘEMESLO VYPRAVĚČŮ

Vypravěčství je dědečkem všem myslitelným podobám umění, dramatického se to týká o tři fousy víc. Otázka, je-li loutkoherec vypravěčem či ne, je úplně zbytečná. Je jím. Svými nástroji, postupy, svým způsobem zkrátka VYPRÁVÍ PŘÍBĚH. Během semináře se podíváme na vybrané vypravěčské dovednosti, postupy, techniky, … bez kterých se vypravěč, i ten, co vypráví s loutkou, neobejde.
– Co je to za roli ten vypravěč na jevišti?
– Jak se vypořádat s tématem „práce se skupinou“ diváků?
– O čem to vlastně vyprávíme?
– Co je vypravěčova hlavní práce?
– Kdy a proč budou chtít „lidi“ dávat pozor?
– Co to vidím, když se dívám?
To budou hlavní otázky pro naše cvičení a vlastní pokusy s řemeslem vypravěčů. Kromě toho budeme, samo sebou, vyprávět a poslouchat příběhy. Skutečné, skutečné jen napůl i ty z říše fantazie.
A ještě něco. Něco zvláštního. V našich setkáních budeme, mimo jiné, směřovat k odvážnému experimentu – vytvoření nehmotné loutky. Doufejme v zdar a objevy!
S sebou pohodlné oblečení pro cvičení spojená s pohybem.

Lektor: Martin Hak – vypravěč příběhů. Vypráví v knihovnách, ve školách, v divadlech, na festivalech, veřejných i soukromých akcích. Vybrané dovednosti vypravěčského řemesla učí zájemce z nejrůznějších oborů už více než 20 let.


T • OPĚT LOUTKY, LOUTKY A ZASE LOUTKY…

V semináři budeme diskutovat o všem možném okolo loutek, jejich použití v inscenacích a technikách jejich ovládání. Vše se bude odvíjet od zájmu seminaristů. Zároveň se stejně jako v loňském ročníku pokusíme získat do diskuze i nějakou osobnost z loutkářského světa a také vám možná připravíme i nějaké malé překvapení…

Lektor: Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a předseda SAL SČDO a loutkoherec a režisér Petr Borovský.


X • DISKUSNÍ SEMINÁŘ ANEB SEMINÁŘ PRO TY, KTEŘÍ SI NEVYBEROU

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenací, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.
Seminář začíná až v neděli 30. 6. 2024

Lektor: Jakub Vašíček – umělecký šéf a režisér Divadla DRAK v Hradci Králové.


Z • LOUTKÁŘSKÁ KONZERVATOŘ

Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis možný pouze pro frekventanty celoročního kurzu Loutkářské konzervatoře.

Lektoři: Peter Varga – vystudoval loutkářskou katedru DAMU, v roce 2002 založil (spolu s Ivanou Lokajovou) divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku, hostuje jako herec v Divadle V Dlouhé.
Lenka Veliká – vystudovala loutkářskou katedru DAMU, kde v současné době vyučuje jevištní mluvu, byla v angažná například v Divadle Rozmanitostí Most nebo v Dejvickém divadle.


Semináře pro děti a mládež

RA • NAŠE RODINNÉ LOUTKOVÉ STŘÍBRO

Rodinný seminář pro děti od 3 do 6 let s doprovodem.

Vyrobíme si malá rodinná loutková divadla, která můžeme vzít kdykoli kamkoli. Dodáme k nim patřičně malé i velké loutky, které pobaví malé i velké diváky. Nazkoušíme drobné humorné kousky, kterými potěšíme rozmanité publikum od Chrudimi přes Hamburk až do Buenos Aires a možná ještě dál.
Čeká nás jednoduchá výroba malých přenosných loutkových divadel z různých krabic (krabice od bot, banánovky, krabičky od sirek apod.) – výsledné divadlo se může postavit na stůl nebo pověsit na tělo. K tomu vyrobíme příslušné jednoduché loutky – plošňáčky na tyčce, ponožkové maňásky, zeleninové hrdiny, magnetické loutky atd. Inspirujeme se jednoduchými pohádkami nebo příběhy (Červená Karkulka, Kvak a Žbluňk aj.) a nazkoušíme drobná představení (5-10 minut), která závěrečný den zahrajeme loutkychtivým divákům.
S sebou si vezměte krabice (ideálně od bot i s víkem či jiné – různé velikosti) a neutrální tmavé oblečení.

Lektoři: Barbora Čechová – scénografka, řezbářka, ilustrátorka (absolventka DAMU). Aktivně tvoří loutkové divadlo pro děti ve spolupráci s Jirkou Jelínkem. Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista


RB • ZLATOVLÁSKA

Rodinný seminář pro děti od 4 do 8 let s doprovodem.

Zveme vás na pětidenní divadelně-loutkově-výtvarnou bojovku na motivy známé pohádky O Zlatovlásce. Rodinný seminář vede rodina Bělohlávkových (Mirka – loutkoherečka, Kamil – scénograf, Barborka – naše PR oddělení). Můžete se těšit na výrobu loutek, výtvarné hrátky a bojovky v krásném Chrudimském parku. Podaří se Jiříkovi nalézt Zlatovlasou pannu? Obsahuje Chrudimka živou či mrtvou vodu? A co na to krkavci…? Přidejte se k nám a společně vyrazme na dobrodružnou výpravu!

Lektoři: Mirka Bělohlávková, loutkoherečka v Naivním divadle Liberec, a Kamil Bělohlávek, režisér, scénograf a hudebník loutkového a alternativního divadla, jeden ze zakladatelů Divadla Dno, spolupracoval se Studiem DAMÚZA, Divadlem DRAK či Naivním divadlem.


DA • HERBÁŘ OBLUDEK

Seminář pro děti od 7 do 9 let 

Nevěřit na víly je to samé, jako nevěřit na zebry. Víly sice ještě nikdo pořádně nepopsal a neprozkoumal, ale to neznamená, že neexistují! Jak ale žijí? Jaká staví hnízda? Jak se dorozumívají? Pojďme tato nenápadná a bázlivá stvoření najít, prostudovat a zaznamenat jejich podobu a zvyky do sešitu – herbáře, který si společně právě pro tuto příležitost vyrobíme! Svět je plný podivných bytostí, duchů a dušíčků, skřetů, skřítků a víl. Jen se po nich musíš pozorně dívat a dát jim najevo, že tebe se rozhodně nemusí bát.
Tvůrčí dílna pro všechny, kdo se rádi dívají, vymýšlí a zaznamenávají.

Lektor: Terezína Černohorská – výtvarnice, loutkářka a scénografka, expertka na lesní i městské víly a kouzelné bytosti.


DB  • POJĎ HRÁT DIVADLO!

Seminář pro děti od 10 do 13 let

Ahoj kluci a holky, taky si rádi hrajete? 
A co třeba na divadlo? …ale to není jen tak, budeme potřebovat: herce, loutky, režiséry, výtvarníky, muzikanty, dramatiky, kritiky …a na to všechno si zahrajeme. Pokud tě zajímá divadlo a chceš se o jeho podstatě dozvědět víc, pak jsi na správné adrese! Postupně prozkoumáme jednotlivé divadelní profese, vyrobíme si vlastní loutky a kdo ví, třeba nazkoušíme originální divadelní kus. 

Lektor: Tomáš Podrazil – absolvent herectví KALD DAMU, herec kladenského divadla Lampion, divadla Toymachine a studia Damúza. Lektor edu programu “Totalita rudá léta” na Vyšehradě.


DB3  • POJĎ HRÁT DIVADLO!

Seminář pro děti od 10 do 13 let

Proč nás baví divadlo? Co nás láká na jeho sledování a co na jeho vytváření? Co dokážou loutky? Pojďme se společně ponořit do světa fantazie, kde nic není nemožné. Realitu necháme za dveřmi, teď je čas si hrát! Ale jak si hrát tak, aby to bavilo i diváky? Nebojte, není to vůbec těžké, stačí věřit sám sobě a svým nápadům. Bude z toho divadlo? Uvidíme…

Lektor: David Bolech – absolvent KALD DAMU, vedle loutkového divadla se věnuje slam poetry, rozhlasové tvorbě a loutkovým improvizacím pro děti v nemocnici.


DB2  • LOUTKOVÝ CIRKUS

Seminář pro děti od 10 do 13 let

V cirkuse se dějí kouzla! V cirkuse je možné všechno! 
Budeme si hrát, vyrábět, vymýšlet i psát. Divadelní koláž, kde si každý najde svou roli i melodii. Vezměte si zelené oblečení a svůj oblíbený nástroj. Loutky si vyrobíme až v Chrudimi. Šapito ŠIRÉ NEBE šeptá – nechť se dějí zázraky! 

Zdenka Mlezivová – absolventka JAMU, divadelní lektorka, dramatická speciální pedagožka, herečka a mamka.


DC • AU! AU, AUTENTICITA! 

Divadelní seminář pro mladé nadšence ve věku 14–19 let.

Autenticita nemusí vůbec bolet.  Jak být opravdový, nefalšovaný, skutečný, tedy autentický nejen na jevišti? A víme vůbec, jací jsme doopravdy? Jak se to pozná? Skrze divadelní improvizaci, hry a cvičení poznej sám sebe i sebe mezi ostatními…. 

Lektorky: Marcela Máchová – absolventka DAMU, loutkářka, herečka, performerka, zdravotní klaunka, improvizační čarodějka, umělecká architektka mechárií do interiéru. Dora Bouzková – absolventka KALD DAMU, loutkářka, režisérka, zakladatelka spolku Loutky bez hranic.