Semináře 72. loutkářské Chrudimi

Festival Loutkářská Chrudim

Semináře 72. loutkářské Chrudimi

Semináře se uskuteční od soboty 1. července do středy 5. července 2023 v rámci 72. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v pátek 30. června 2023 v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektorem a inspirativní program. Ve čtvrtek 6. července se uskuteční výstupy ze seminářů.

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách.

Není-li uvedeno jinak, jsou semináře určeny dospělým, mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, který uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 20. června 2023 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární divácké řady 2023

A – červení: semináře – RA, DH, H, M, O, Z, F
B – modří: semináře – RB, DL, DM, D, S, T
C – žlutí: semináře – DS, DB, DP, A, V, X

Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné skupiny, napište na e-mail loutkarska.chrudim@gmail.com.

Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete ke stažení zde >>>
Změna semináře vyhrazena!

Ceny seminářů a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:
Seminář základní cena = 1 700 Kč
Seminář RA a RB = cena 2 500 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 1000 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.

Doplňkové služby:
Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
ve vlastním spacáku v tělocvičně – 50 Kč/noc
na internátu – 390 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu zemědělské školy)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 1350 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru ve výdejně v Muzeu, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 2220 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu za Divadlem Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 1700 + 0 + 1 350 = 3050 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 1700 + 2340 + 1350 = 5 390 Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 1700 + 2340 + 2220 = 6 260 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 2500 + 1350 + 1350 = 5 200 Kč bez ubytování

Elektronická přihláška do semináře

Přihlašování do seminářů uzavřeno

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude okamžitě po registraci automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.
Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna semináře vyhrazena!
Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na loutkarska.chrudim@gmail.com.
Děkujeme Vám.

Semináře pro dospělé

A – Hand and object puppets + jednodenní master class o Free Softwaru

Jak animovat jeden či více objektů, aby daly život postavě? Za pomoci tzv. „přímé animace“, která k oživení využívá vlastních rukou, kloubů a dalších předmětů. Při manipulaci je důraz kladen především na váhu, soustředění, dech, směr, vnitřní hlas a pohyb.
Zveme vás na seminář, v rámci kterého budete kombinovat jeden či více předmětů a vytvářet iluze postavy, ať už antropomorfní či nikoliv, které nějak souvisí s původním předmětem. K vzá- jemnému propojení může docházet za pomoci pohybu, výrazu, emoce, hlasu atd. Možností je nekonečno, jelikož dané předměty se dají kombinovat nejen s částmi našeho těla, ale i s projekcemi, stíny a mnoha dalšími způsoby.
Součástí semináře bude jednodenní master class, při které se seznámíte s tzv. Free Softwarem. Jedná se o volně dostupný software, který vám pomůže mít v inscenaci pod kontrolou vedle svého hraní i světlo, zvuk a další techniku.

Seminář je veden v angličtině.

Lektoři: Alex Ramos a Santos Sánchez – umělci a tvůrci z umělecké divadelní společnosti „ymedioteatro“, působící ve městě Jaén ve španělské Andalusii. Ymedioteatro je stálým profesionálním souborem, který se věnuje činoherním, loutkovým i klaunským projektům.  Od roku 2006 se soubor účastnil se svými inscenacemi nejvýznamnějších divadelních festivalů ve Španělsku. V roce 2012 prorazili i na mezinárodní scénu se svou jazykově bezbariérovou inscenací SIE7E, která se odehrává v miniaturním pojízdném divadle pro 15 osob. K zhlédnutí bude i na letošní Loutkářské Chrudimi.


D – Dramaturgické pasti i radosti

Dramaturgie – všichni ji znají, ale nikdo ji nikdy neviděl a mluví se o ní jen, když nám někde chyběla. Zkusíme téhle zvláštní dámě přijít na kloub z více stran. Budeme se bavit o tom, co je příběh, situace a konflikt. Budeme se přít o festivalových inscenacích a zkoušet přijít na to, jak je to s jejich dramaturgií. Budeme si číst vybrané pohádky a hledat v nich situace, témata a divadelní výzvy. A budeme rádi, když někdo z účastníků hodí do placu svůj text, nápad, téma, které budeme moci potěžkávat, zkoumat a dumat, kam s ním a jak s ním.

Lektor: Jan Šotkovský – dramaturg Městského divadla Brno, mnohaletý dramaturg Buranteatr Brno, vedoucí Ateliéru doktorských studií na JAMU, dramatik, překladatel.


F – Divadlo Fórum

V rámci semináře účastníci společně naleznou 3–5 pro ně aktuálně ožehavých společenských témat, která se zpracují formou Divadla fórum s následným výstupem pro určitou skupinu lidí (diváků).

Divadlo fórum – krátké představení 10–15minut, skládající se přibližně z pěti scén, které se týkají nějakého palčivého problému ve společnosti (šikana, drogy, násilí, vyčlenění jednotlivce ze společnosti atd). Po prvním uvedení se příběh odehraje opakovaně, přičemž diváci mohou herce zastavovat a zasahovat-vstupovat do děje v okamžiku, kdy by se na jejich místě zachovali jinak a pokusí se změnit situace podle jejich představ. Principem je naprosto svobodné vyjádření se k tématu bez hodnocení toho, co je nejlepší/nejhorší. Podstatou je nacházení různých možností, jak se v těchto krizových situacích zachovat.

Lektor: Petr Reif – absolvent KALD DAMU. Hrál v divadlech Studio Studia Ypsilon, Alfred ve dvoře, Alta, Archa, Rubín, Spitfire company, ND Praha, Minor, D21. Založil Divadlo Bufet, které mimo jiné provozovalo pojízdný kulturní prostor v autobuse – Autobuf.


H – Mluvím, tedy jsem

Kreativní seminář o spontánním používání svého osobitého hlasu zahrnuje jak teorii techniky mluveného projevu, tak hlavně množství fonačních, respiračních, artikulačních a rezonančních cvičení. Improvizací se dotkneme třeba i práce s trémou a nejistoty z veřejného vystoupení. Každá lekce doznívá formou řízené rozpravy se zpětnou vazbou.

Lektor: Martina Ema Gasparovič – herečka a pedagožka jevištní mluvy na Katedře činoherního divadla DAMU


M – Maňásek, režijně animační seminář

Proč zrovna maňásek? Co umí? Co a jak s ním dělat? Jak pracovat s rekvizitou?
Po základním seznámení s loutkou a její animací se rozdělíme do dvou skupin a na základě charakterů jednotlivých postav společně vymyslíme jednoduchý příběh, postavíme situace a nalezneme pointu. Výsledkem budou rakvičkárny, které pak veřejně předvedeme publiku. Stydět se nemusíte, budeme za paravánem.
S sebou pohodlné oblečení a boty. Kytara, flétna a jiné hudební nástroje, které ovládáte vřele vítány :-).

Lektoři: Peter Varga – v roce 2002 založil (spolu s Ivanou Lokajovou) divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku, hostuje jako herec v Divadle V Dlouhé
Martina Hartmannnová – loutkoherečka, členka divadla Alfa Plzeň, dlouholetá členka amatérského souboru Střípek Plzeň, členka mnoha lektorských sborů na krajských i celostátních přehlídkách.


O – Divadlo objektů

Princip animace předmětu, zázrak oživení mrtvé hmoty… něco takového není potřeba loutkářům představovat. Ale co kdybychom se pro jednou rozhodli předměty neanimovat? Nechat mrtvou hmotu být mrtvou hmotou? Jaké výrazové prostředky nám takové rozhodnutí otevře?
Na semináři budeme společně zkoumat základní principy divadla objektů. Půjdeme cestou od jednoduchých etud ke komplexním inscenačním gestům. Objekty budou našimi partnery, a to nejen na jevišti při performativní akci, ale i při tvorbě samotné. Budou pro nás předlohami i dramaturgickými východisky. Budeme se inspirovat jejich atmosférou a hledat jim vlastní témata. Co všechno může objekt na jevišti znamenat? Jaký má vztah svět věcí ke světu lidí? Co o nás předměty vypovídají? Půjdeme na to intuitivně i analyticky.
Ovšem, ještě než se do toho v Chrudimi pustíme, požádám vás o jistou pomoc. Budeme totiž pro naše účely muset vytvořit jakousi „banku objektů“. Z té budeme po celou dobu semináře čerpat inspiraci i materiál. Proto každého mého seminaristu požádám, aby si s sebou do Chrudimi přivezl alespoň 15 objektů (jakýchkoli, ale co nejzajímavějších). Těším se na spolupráci!

Lektor: Jakub Maksymov – režisér na volné noze, dramaturg a pedagog. Jeho doménou je současné loutkové divadlo a divadlo objektů, jemuž se věnuje i teoreticky v rámci svého doktorského výzkumu na KALD DAMU. Pravidelně spolupracuje s několika divadly a nezávislými soubory v České Republice, na Slovensku, v Německu a na Balkáně.


S – Scénografický seminář

Na semináři se zaměříme na vytváření samotného scénografického konceptu, volby vhodného materiálu pro scénografii a loutky. Cílem setkání je ukázat účastníkům možnosti toho, jakou estetiku či technické řešení může mít nově vznikající svět jejich připravované či jen vysněné inscenace.
V rámci společné debaty budeme rozvíjet individuální projekty. Společně také budeme reflektovat zhlédnuté festivalové inscenace a pokusíme se je využít jako podněty k diskuzím.

Lektor: Jakub Šulík – scénograf, ilustrátor a hudebník. Na KALD DAMU studuje v magisterském programu scénografii. Je spoluzakladatelem divadelní skupiny FRAS (2019), která se zaměřuje především na loutkovou tvorbu. V těchto projektech se kromě scénografie podílí také na dramaturgii, hudební složce i na samotném loutkoherectví.


V – Loutka jako pomocník při výchově a vzdělávání II.Seminář pro pedagogy v praxi i pro budoucí pedagogy a pedagogické pracovníky

Loutka – komunikační nástroj
Loutka – partner a pomocník pedagoga
Loutka – motivace k činnosti
Seminář volně navazuje na loňský seminář s názvem Loutka jako nástroj vzdělávání. Opět se s jeho účastníky rádi podělíme o naše letité zkušenosti s prací a hrou s loutkou v různých dětských skupinách. Nabídneme další možnosti hry s rozmanitými předměty, loutkami. Tuto zkušenost následně ukotvíme příklady z praxe. Budeme více hrát a více vyrábět. Zaměříme se na terapii loutkou a práci s dětmi s různými hendikepy. Vše doplníme teorií, výzkumy a psychologickými poznatky. Výhodou bude absolvování loňského semináře, ale nebude podmínkou.
Pro účastníky: pohodlné oblečení, pohodlnou obuv, poznámkový blok a dva předměty s historií (např. starou pudřenku).
Seminář je akreditován MŠMT ČR v systému DVPP pod č.j. 1367/2019-1-110.

Lektoři: Hana Volkmerová – absolventka doktorského studijního programu JAMU DIFA v Ateliéru Divadlo a výchova u prof. Zoji Mikotové. V současné době pracuje jako divadelní lektorka v Divadle loutek Ostrava a učí na Ostravské univerzitě. Tomáš Volkmer – absolvent SUPŠ v Uherském Hradišti u prof. Františka Nikla. Věnuje se grafice, scénografii, především v loutkových divadlech, a příležitostně režii. V současné době působí jako grafik a výtvarník v Divadle loutek Ostrava a realizuje výtvarné workshopy v Galerii Plato.


T – Loutky? Ano, loutky!!!

V semináři budeme diskutovat o loutkách, vhodnosti jednotlivých druhů pro různé inscenace a technikách jejich ovládání. Vše se bude odvíjet od zájmu seminaristů. Zároveň se pokusíme získat do diskuze i některé osobnosti z loutkářského světa. Chceme tím navázat na dobré zkušenosti z loňského semináře.

Lektor: Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a předseda SAL SČDO. Seminář doplní svojí přítomností další pozvaní lektoři, loutkoherec a režisér Petr Borovský, muzikant a loutkoherec Jiří Vyšohlíd, loutkoherec Jaroslav Vidlař nebo teoretik loutkového divadla a loutkoherec Jaroslav Blecha.


X – Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.

Lektor: Jakub Vašíček – autor a režisér divadla DRAK v Hradci Králové.


Z • Loutkářská konzervatoř

Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis možný pouze pro frekventanty Loutkářské konzervatoře.

Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, který od roku 1996 působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…


Semináře pro děti a mládež

RA – Hrátky s vílkou Elvírkou a medvědem Bernardem
Rodinný seminář (pro děti od 3 do 6 let s doprovodem)

Rok je dlouhá doba, dá se toho hodně stihnout, zažít všechna čtyři období, navštívit zajímavá místa, seznámit se se zajímavými přáteli, naučit se něco nového, ověřit si něco již objeveného, zpívat, kreslit, hráti si a být na světě rád. Dá se rok vměstnat do jednoho týdne na Loutkářské Chrudimi? Pokusíme se o to.
Jsou pro vás připraveny pracovní listy vždy s textem (říkadlo, básnička, písňový text), výtvarnou a pohybovou aktivitou, které se k textu váží. Budete si je střádat do desek a odvezete domů jako vzpomínku, ke které se můžete vracet. Tvořit budeme i dohromady, vznikne strom čtvera ročních období, který vystavíme na závěrečné pouti. Nezapomeneme reflektovat jak viděná divadla, tak další zážitky, které jinde než na LCH nezískáte.
Kapacita semináře je 10-12 dětí + jejich dospělák.

Lektorka: Iveta Grmelová (s dcerami) – loutkářka, absolventka katedry výchovné dramatiky na DAMU. Učí Literárně dramatický obor na ZUŠ.


RB – Naše rodinné loutkové stříbro
Rodinný seminář (pro děti od 3 do 6 let s doprovodem)

Vyrobíme si malá rodinná loutková divadla, která můžeme vzít kdykoli kamkoli. Dodáme k nim patřičně malé i velké loutky, které pobaví malé i velké diváky. Nazkoušíme drobné humorné kousky, kterými potěšíme rozmanité publikum od Chrudimi přes Hamburk až do Buenos Aires a možná ještě dál.
Čeká nás jednoduchá výroba malých přenosných loutkových divadel z různých krabic (krabice od bot, banánovky, krabičky od sirek apod.) – výsledné divadlo se může postavit na stůl nebo pověsit na tělo. K tomu vyrobíme příslušné jednoduché loutky – plošňáčky na tyčce, ponožkové maňásky, zeleninové hrdiny, magnetické loutky atd. Inspirujeme se jednoduchými pohádkami nebo příběhy (Červená Karkulka, Kvak a Žbluňk aj.) a nazkoušíme drobná představení (5-10 minut), která závěrečný den zahrajeme loutkochtivým divákům.
S sebou si vezměte krabice (ideálně od bot i s víkem či jiné – různé velikosti) a neutrální tmavé oblečení.

Lektoři: Magdalena Koděrová – scénografka, výtvarnice a lektorka výtvarných workshopů. Ve své volné tvorbě ráda kombinuje různé techniky a vytváří tak loutky, objekty a obrazy pro děti i dospělé. Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista


DS – STÍN-O-HRA
Seminář pro děti od 7 do 9 let

Stín jako věčný přítel každého z nás, stín jako možnost hry, stín jako prostor pro představivost. Seminář určený všem malým loutkářům, kteří si rádi hrají a tvoří. Společně se ponoříme do tmy, světla a stínu a budeme zkoušet, hledat a zkoumat různé cesty tvorby stínového divadla. Hra se světlem, se zvuky, se stínem i jen tak spolu nás bude provázet každý den.

Lektoři: Věra Motyčková a Matěj Bereckei – pedagogové volného času, působí v Motyčkovic klice, která připravuje pro školy a školky vzdělávací programy, realizuje příměstské a pobytové tábory a spolupracuje s různými institucemi v Liberci.


DB – BUBUBU aneb VÝTVARNÉ LEPORELO malých loutkářů
Seminář pro děti od 7 do 9 let

POLEDNICE, KLEKÁNICE, PŮLNOČNICE! Jaký je mezi nimi rozdíl a koho se mají děti bát? BU-BU-BUdeme si o tom nejen povídat na našem 5. ročníku semináře. Těšíme se na holčičky i kluky, kteří s námi budou vodit loutky, hrát si v učebně i venku a hlavně vyrábět. Budeme malovat, stříhat, lepit, možná i šít. Šikovnost není podmínkou, leč trpělivost ano. Tvořit budeme všichni, hrát představení na závěrečné předváděčce jen ti, co budou chtít. Přibalte vhodné oblečení k povalování na zemi, dobrou náladu a chuť poznat nové kamarády.

Lektorky: Jiřina Polanská – loutkoherečka, režisérka a zakladatelka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; pedagožka volného času. Alena Štěpánová – absolventka vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy; působí ve sdružení FysioART Umění s přesahem a v improvizační skupině Imjoy.


DH – Za hodinu hrajem!
Seminář pro děti od 10 do 13 let

Myslíš, že jde představení nachystat za jeden den? A co za jedno odpoledne? Nebo za hodinu? Na letní chrudimské dílně u Terezíny máš možnost si takovou práci vyzkoušet! Občas není snadné mít super nápady, když ti za hlavou neúprosně tiká minutová ručička, ale neboj, Terezína je tady a kreje ti záda. Společně se naučíme zůstat v klidu, rozhodovat se rychle, a hlavně si užijeme spoustu legrace při loutkářském sprintu. Každý den si vytvoříš jednu mini-inscenaci, kterou pak můžeš hrát svému publiku klidně celé odpoledne. Loutky, masky, vyprávění… formě se meze nekladou. Jediná podmínka je, že do oběda musí být hotovo. Do dalšího dne si kromě toho, co se povedlo, odneseš i to, co chceš příště udělat líp. A další den se pustíme pěkně zčerstva do něčeho nového. Tak se neboj, a vyšli svou kreativitu na závod s časem, protože, jupí, ZA HODINU HRAJEM!

Lektorka: Tereza Černohorská – scénografka a loutkářka, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU a milovnice tutoriálů na cokoliv – od programování přes konstrukci renesančního korzetu až po stavbu vysoké pece.


DL – Loutkoviště to je hřiště
Seminář pro děti od 10 do 13 let

Proč bych se měl věnovat loutkám, co je na nich dobrého? Jaké mají výhody či nevýhody
oproti jiným druhům herectví? V semináři se seznámíte s různými druhy loutek a postupy,
jak vytvářet bodové scénáře na základě vašich příběhů.
Propojování člověka a loutek. Hlavní metodou je hraní si a vytváření krátkých divadel.
Zkusíme i loutky, které na první pohled jako loutky nevypadají, protože inspiraci můžeme
hledat všude kolem nás. Pracovat budeme jak ve skupině, tak jako jednotlivci, kdy hlavním
stavebním kamenem budete vy, vaše emoce a váš pohled na věci, svět a jiné radosti či
problémy.

Lektor: Tomáš Podrazil – absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, loutkoherec, režisér, hudebník, člen Divadla Toy Machine.


DM – Seminář LAMy (Loutkové Animační Myšlení)
Seminář pro mládež od 14 do 17 let

Považujete herce na jevišti za věc okoukanou? Zajímají vás loutky, ale nikdy jste k nim nenašli cestu? Chcete s nimi hrát, ale bojíte se nití, šňůrek, drátů, vahadel a podobných věcí?
Anebo jste vždycky chtěli hrát divadlo, ale báli jste se ukázat sami sebe? Pak je tento seminář přesně pro Vás! Posláním semináře je hlavně naučit se LOUTKOVĚ MYSLET!
Naší náplní bude věnovat se divadelní animaci. Seznámení se s pojmem „loutka“ ne jako figurou, ale jako komunikačním prostředkem. Výroba vlastní „loutky“, výroba vlastního představení či krátkých videí, ale HLAVNĚ… budování vztahu k loutce, jako k rovnocennému jevištnímu partnerovi. Ba dokonce snad i důležitějšímu, než jsme my sami… Ale Spejbla s Hurvínkem nečekejte!
Pozn.: S sebou DOBROVOLNĚ (ne povinně) vlastní chytré zařízení (telefon), oblíbený plyšák, hudební nástroj

Lektor: Josef Jelínek – herec, loutkoherec, muzikant, otec, manžel, syn, bratr a diabetik.
Absolvent oboru herectví Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Člen Divadla ALFA v Plzni. Lektor v Dramacentru JOHAN a Moving Station v Plzni, kde vede loutkové workshopy a kurzy divadelní improvizace.


DP – Probuď v sobě loutkáře či loutkářku
Seminář pro mládež od 14 do 17 let

Proč bych se měl věnovat loutkám, co je na nich dobrého? Jaké mají výhody či nevýhody oproti jiným druhům herectví?
Seminář je základním vhledem do typologie loutek, dramatizace textů a vašich příběhů. Propojování člověka a loutek. Hlavní metodou je hraní si a vytváření krátkých divadel. Zkusíme i loutky, které na první pohled jako loutky nevypadají, protože inspiraci můžeme hledat všude kolem nás. Pracovat budeme jak ve skupině tak jako jednotlivci, kdy hlavním stavebním kamenem jste vy, vaše emoce a váš pohled na věci, svět a jiné radosti či problémy.

Lektor: Tomáš Běhal – loutkoherec, režisér, dramaturg, propagátor loutky a statutární předseda Toy machine o.s.