Semináře 71. loutkářské Chrudimi

Festival Loutkářská Chrudim

Semináře 71. loutkářské Chrudimi

Semináře se uskuteční od pátku 1. července do středy 6. července 2022 v rámci 71. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí ve čtvrtek 30. června 2022 v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektorem a inspirativní program. V úterý 6. července se odpoledne uskuteční výstupy ze seminářů v rámci Loutkářské pouti.

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v odpoledních hodinách od pátku do úterý.

Není-li uvedeno jinak, jsou semináře určeny dospělým, mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 20. června 2022 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.
Další podmínky účasti budou upřesněny podle platných hygienických pravidel.

Seminární divácké řady 2022

A – červení: semináře – DM, I, K, H, DB, DL
B – modří: semináře – DP, D, S, V, DN, DI
C – žlutísemináře – X, B, T, Z, DH PT

Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné skupiny, napište na e-mail drtinam@gmail.com.
Pokud to bude možné, zařídíme.

Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete zde: Vykřičník 01/2022

 Změna semináře vyhrazena!

Ceny seminářů a vybraných služeb

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:

Seminář základní cena = 1 600 Kč
Seminář R = cena 2 000 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 1000 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.

Doplňkové služby:

Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
ve vlastním spacáku v tělocvičně – 50 Kč/noc
na internátu – 340 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu zemědělské školy)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 1100 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1850 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu u divadla Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 1600 + 0 + 1 100 = 2700 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 1600 + 2040 + 1100 = 4740Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 1600 + 2040 + 1850 =  5490 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 2000 + 1100 + 1100 = 4200 Kč bez ubytování

Elektronická přihláška do semináře

Přihláška do semináře 2022

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude okamžitě po registraci automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.
Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna semináře vyhrazena!
Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na drtinam@gmail.com.
Děkujeme Vám.

 Seznam seminářů pro dospělé

B • Bez kamery i projektoru

„Láska, akce, fantazy.“
Užití filmových postupů v loutkovém divadle.
Cesta rozšíření divadelního jazyka a nekonečné imaginace.
„Celek, jízda, detail, střih!“

Lektor: Vít Brukner – loutkoherec, režisér a muzikant, zakládající člen souboru Buchty a loutky, příležitostný básník, člen několika hudebních skupin, pedagog DAMU.


D • Zkoušíme…aneb co s loutkou?

Budeme si hrát. Budeme si hrát s loutkami a dialogy z her pro nejmenší. Budeme hledat vztah herec-loutka, loutka-loutka, herec-herec. Hledat, jak postavit situaci, dialog. Jak hrát pauzu, jak najít a postavit gag. A u toho animace, manipulace… prostě hra s loutkou a trocha dramaturgie. Oblečení vhodné k válení s sebou. (Max. počet účastníků 12)

Lektor: Peter Varga – v roce 2002 založil (spolu s Ivanou Lokajovou) divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku, hostuje jako herec v Divadle V Dlouhé.


H • Hudbohraní … aneb videoklip od A do Z

Hra se zvukem, hudbou, divadlem i filmem. Co všechno může vzniknout spojením hudby a divadla? Kam se až dá zajít? Dá se zvládnout vymyslet za necelý týden vlastní videoklip? A musí být vždy hudební? Čeká nás týden plný muzicírování, zpívání, hraní na hudební nástroje i na tělo a rytmizace pro divadelníky, které baví nebo zajímá hudba. Jakýkoliv hudební nástroj (byť ten nejmenší) vítán.

Lektor: Lukáš Pavel – učitel hudby na ZŠ a ZUŠ, student VŠ, zvukař, herec, „kačer“ (hráč geocachingu), „dronař“, střihač videí, ale především náruživý hudebník.


I • Hlas a Improvizace – Cesta ke slovnímu proudu 

V této dílně budeme vycházet z těla. To nám poskytne oporu v projevení se hlasem. Setřeseme ze sebe naše návyky a necháme se zaznít ve své spontánnosti a prvotní, rozumem nezakalené přirozenosti a živočišnosti. Od ní budeme postupně hledat cestu zpátky ke slovům. Zůstaneme v kontaktu se svým tělem a dechem a takto připravení se budeme pouštět do improvizací, nejprve jen za pomocí zvuků a zástupné řeči, poté se vrátíme do světa vět a významů, abychom z něj zabrousili do disciplíny improvizované vázané řeči a vyřádili se ve víru své spontánní poetiky.

Lektor: Matouš Adam – dokončuje magisterské studium na DAMU, obor Herectví se zaměřením na autorskou tvorbu a pedagogiku. Věnuje se hudbě a improvizovaným písním.


K • Koláž – neobvyklá setkání

Technikou koláže budeme tvořit obrazy, komiksy, divadelní kulisy, loutky. Pracovat budeme s fotografiemi z časopisů, případně s pohlednicemi a vlastními fotografiemi, které si seminaristé přivezou s sebou. Nečekaná setkání v nově poskládaných obrazech budou pro nás inspirací pro psaní textů a vyprávění příběhů.

Lektorka: Hanka Voříšková – výtvarnice, loutkoherečka a učitelka výtvarného oboru na Základní umělecké škole v Chocni.


S • Scéna – Herec – Loutka aneb Loutka a její prostor

Jedná se o praktickou dílnu, kde budeme vyrábět různé scény i loutky. Budeme společně zkoušet, jak funguje měřítko mezi hercem, loutkou a scénou. Také jak se tím mohou proměňovat vztahy a významy v prostoru atd. Vezměte si sebou měkkou tužku (raději dvě), dobré nůžky, ostrý nůž, řezák a náhradní břity. 

Lektor: Petr Borovský – loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014 a v roce 2020 byl nominován na cenu Thalie.


T • Tradiční a možná i zapomenuté loutkářství

Seminář je zaměřen na připomenutí tradičních loutkářských technik a dovedností s marionetou, maňáskem i javajkou. Součástí semináře budou ukázky varietních výstupů inspirovaných lidovými loutkáři. Hostem semináře bude i zkušený loutkář představitel tradičního loutkového divadla. Cílem semináře je sdílení zkušeností seminaristů i lektorů s tvorbou inscenací v klasickém pojetí. Oba lektoři pracují v takto zaměřených souborech. Dotkneme se i dramaturgického výběru textů k inscenacím. Seminář bude probíhat formou volné diskuse.

Lektoři: Hana Dotřelová – pedagožka, lektorka, režisérka, loutkářka a hlasová interpretka, členka Divadla Říše loutek, Praha, Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a předseda SAL SČDO.


V – Loutka jako nástroj vzdělávání

Seminář pro pedagogy v praxi i pro budoucí pedagogy a pedagogické pracovníky

Loutka – komunikační nástroj
Loutka – partner a pomocník pedagoga
Loutka – motivace k činnosti

V semináři se podělíme o naše letité zkušenosti s prací s loutkou při výchově a vzdělávání různých dětských skupin rozmanitého věku. Využíváme loutku jako komunikační, motivační a aktivizační nástroj, nástroj k řešení různých problémových situací, ke spolupráci a součinnosti dětí ve skupině, k rozvoji jemné motoriky, k oživení výuky a pro mnoho dalšího. Rádi bychom společně se seminaristy chtěli hledat další možnosti a situace jak loutku a loutkové divadlo využívat při výchově a vzdělávání dětí. Lehce se dotkneme také terapie loutkou a práce s dětmi s různými hendikepy.

Pro účastníky: pohodlné oblečení, pohodlnou obuv, poznámkový blok a dva předměty s historií (např. starou pudřenku).

Seminář je akreditován MŠMT ČR v systému DVPP pod č.j. 1367/2019-1-110. 

Lektoři: Hana Volkmerová, absolventka doktorského studijního programu JAMU DIFA v Ateliéru Divadlo a výchova u prof. Zoji Mikotové. V současné době pracuje jako lektorka umělecko-vzdělávacích programů v Divadle loutek Ostrava.

Tomáš Volkmer, absolvent SUPŠ v Uh.Hradišti u prof. Františka Nikla. Věnuje se grafice, scénografii, především loutkových divadel, a příležitostně režii. V současné době působí jako grafik, výtvarník a lektor umělecko-vzdělávacích programů v Divadle loutek Ostrava.


X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.

Lektor: Jakub Vašíček – autor a režisér divadla DRAK v Hradci Králové.


Z • Loutkářská konzervatoř

Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis uzavřen.

Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, který od roku 1996 působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…

Seznam seminářů pro děti a mládež

DM • Maňáskov město loutek

Rodinný seminář pro děti od 2 do 5 let s doprovodem.

Seminář, kde se rodič stává dítětem, když si to dovolí. Seminář, kde společně tvoříme, hrajeme si a objevujeme svět prostřednictvím loutkového divadla.
Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi hrají, tvoří, smějí se a užívají si společně vzácné chvilky bez stresu a napětí, jste vítáni. Nejen maňásci nás budou provázet naším seminářem, který opět chystáme pro děti a rodiče. 

Lektoři: Věra Motyčková a Matěj Bereckei – (pedagogové volného času) oba působí v Motyčkovic klice, která připravuje pro školy a školky vzdělávací programy, realizuje příměstské a pobytové tábory a spolupracuje s různými institucemi v Liberci.


DP • Příběh, který nikdy nekončí…

Rodinný seminář pro děti od 3 do 6 let s doprovodem.

Zveme vás na pětidenní bojovku na motivy známé knihy Michaela Endeho. Příběh, který se již tisíckráte stal a znovu se tisíckrát stane, se díky Vám a fantazii Vašich dětí zjeví a zase zmizí přesně tak, jak ho spolu vymyslíme. Kde jsou v Chrudimi Bažiny smutku? Kdo je nejstarším a nejmoudřejším tvorem loutkářské Fantazánie? Kdo bude nejděsivější přízrak podél obou břehů Chrudimky? Přidejte se k nám a zachraňme společně říši Fantazie, která ještě nevznikla…

Lektoři: rodina Bělohlávkových – Mirka je loutkoherečka, Kamil je scénograf, Terezka s Víťou jsou divadlem postižené děti.


DB • BUBUBU aneb Výtvarné leporelo malých loutkářů

Pro děti od 7 do 9 let.

HASTRMANI A VODNÍCI! Jaký je mezi nimi rozdíl a koho se máme víc bát? BU-BU-BUdeme si o tom nejen povídat na našem semináři. Těšíme se na holčičky i kluky, kteří s námi budou vodit loutky, hrát si v učebně i venku a hlavně vyrábět. Budeme malovat, stříhat, lepit, možná i šít. Šikovnost není podmínkou, leč trpělivost ano. Tvořit budeme všichni, hrát představení na závěrečné předváděčce jen ti, co budou chtít. Přibalte vhodné oblečení k povalování na zemi, dobrou náladu a chuť poznat nové kamarády.

Lektorky: Jiřina Polanská – zakladatelka a emeritní principálka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; pedagožka volného času, Alena Štěpánová – absolventka vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy, působí ve sdružení FysioART Umění s přesahem a v improvizační skupině Imjoy.


DN • Není jenom jeden příběh

Pro děti od 10 do 11 let.

Loutkově-dramaturgický workshop, kde se z příběhu stane živý tvor. Jak se příběh rodí? Jak žije a čím se živí? A může umřít? Může, když se nevypráví. A právě vypravěč je ten, který mu dává podobu. Záleží vždy jen a jen na něm, jak příběh uslyší a uvidí ostatní, a na nich zase záleží, jak ho budou vyprávět dál.
Zajímá Tě víc, jak vypadá divoký les, kudy šla Karkulka, nebo jak vypadala útulná chaloupka její babičky? Co měla Popelka na bále za šaty, nebo jak se jí bydlelo se zlou macechou? Každý příběh je plný detailů, a je jen na Tobě, které jsou ty důležité. Workshop, kde je v pořádku nemít všechno stejně jako ostatní a vidět věci jinak. Kde je normální se splést, poplést, něco přidat nebo něco zapomenout – hlavní je vyprávět svůj příběh po svém!

Lektorka: Tereza Černohorská – scénografka a loutkářka, absolventka KALD DAMU a milovnice tutoriálů na cokoliv – od programování přes konstrukci renesančního korzetu až po stavbu vysoké pece.


DL • Loutkář – stvořitel mini světů

Pro děti od 12 do 13 let

V semináři se budeme věnovat práci s materiálem. Například výrobě prstových loutek z molitanu či stínovému divadlu. Vše si vyrobíme, napíšeme bodový scénář a pak nazkoušíme krátká představení. 
Seminář je vhodný pro ty, kteří chtějí rozvinout své tvůrčí a kreativní schopnosti.
Naše heslo: Autor, tvůrce, všeho strůjce!

Lektor: Tomáš Běhal – loutkoherec, režisér, dramaturg, propagátor loutky a statutární předseda Toy machine o.s.


DI • improvizace-odvaha-trapnost-radost až na kost

Seminář improvizace pro mládež ve věku 14-17 let.

Odvaha je pro improvizátory velmi dobrá vlastnost. Na jevišti nemůžete mít naprostý pocit bezpečí – musí to být trochu nebezpečné. Musíte mít radost z toho, když něco děláte a bavit se tím. Nesnažte se zvítězit, protože o to nejde. Nesnažte se být lepší než jste, protože se vám to stejně nepodaří. Nic se vám nepodaří, když nebudete dělat chyby. Jděte na jeviště a navazujte vztahy, alespoň nebudete na jevišti sami.

Lektor: Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista.


DH • Loutková laboratoř

Seminář pro mládež ve věku 14-17 let

Seminář otevřený pro mladé experimentátory a hledače nových i starých cest loutkovým světem.
Co všechno loutka dokáže? Patří do 21. století? Je pravda, že je to jen divadlo pro děti?
Patří loutka na TikTok? Jak dopadne battle Marioneta vs. Maňásek? A dá se hrát s čímkoliv?
Máš-li otevřenou mysl, pojď se s námi ponořit do světa hmoty, kterou je třeba oživit. 

Lektor: Tomáš Podrazil – působí jako autor, loutkoherec a muzikant v divadle Toymachine a Studiu DAMÚZA.